Hizmetlerimiz

Kalorifer Tesisatı Kaçağı

Kalorifer Tesisatı Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?
 Tesisat gider borularında dolaşan sular, genellikle sıcaktır. Buna göre bağlı olarak kalorifer tesisatlarında görülebilecek olan su kaçaklarının bulabilmesi için özel termal kameraların kullanılması oldukça önemlidir. İlk olarak kombilerdeki su basınçları dikkate alınarak tespit işlemlerine başlanmaktadır. Tesisat giderlerinde su kaçağının meydana geldiği görülmüşse, kan ya da kombi basınçlarındaki su seviyelerinin düşmesi ortaya çıkar. Bu durum sonucunda su takviyesi yapılması gerekmektedir. Kapalı devre şeklinde çalışan kalorifer tesisatlarında, termal kamera yardımı ile sıcak suyun geldiği nokta kolaylıkla tespit edilir ve su kaçağının önlenmesi işlemlerine geçiş yapılır.
 
Kırmadan Kalorifer Tesisat Kaçağı Mümkün Mü?
Fayans ya da duvarların altında geçirilen kalorifer tesisat borularında, kaçaklar meydana gelebilmektedir. Bu durumda kaçağın tespiti için önceki yıllarda farklı yöntemler kullanılmakta ve özellikle tüm gider borularının geçtiği yüzeyler dikkatle dinlenmekteydi. Ancak insan kulağının duymasının yeter kalması sebebi ile akustik dinleme cihazları ortaya çıkmış ve kaçakların bulunması için bu cihazlar kullanmaya başlanmıştır. Akustik dinleme cihazının dışında termal kamera yardımı ile hiçbir yüzey ya da duvarlara zarar verilmeden kırmadan kalorifer tesisat kaçağı bulmak mümkün hale gelmiştir. Yalnızca tespit edilen kaçak borusunun onarımı için küçük bölgenin kırılması gerekir.
 
Kalorifer Tesisatı Kaçağı Belirtileri Nelerdir?
Ev ya da çeşitli yapı alanlarında yaygın olarak kullanılan kombi ve petekler, aynı zamanda dikkatli şekilde kullanılması gereken cihazlardır. Özellikle kalorifer tesisatlarında meydana gelebilecek olan sorunlar, sağlamış olduğu yararlardan daha çok zararları da ortaya koyabilmektedir. Çeşitli amaçlar doğrultusunda döşenmiş olan tesisat giderlerinde meydana gelebilecek olan su kaçakları, aynı zamanda kalorifer tesisat boruları içerisinde de meydana gelebiliyor. Marka ya da kullanım süresi fark etmeksizin meydana gelebilecek olan kalorifer tesisatı kaçağı belirtileri arasında ilk olarak kombi cihazlarında meydana gelen su kayıpları örneği yer almaktadır. Bunun dışında tesisat giderlerinin geçmiş olduğu duvarlarda ortaya çıkan küçük pamukçuklar ve duvarların dökülmesi de kaçağın oluşumunun habercisi olabilmektedir.
 
Su Saatinin Dönmesi Kalorifer Tesisatı Kaçağı Belirtisidir
Oldukça eski yöntem ve belirlilerden birisi olsa da, günümüzde halen en iyi belirti olarak su saatinin dönmesi örneği verilebilir. En sık bilinen kalorifer tesisatı kaçağı belirtilerinden birisi olan su saatinin dönüşü, su vanalarının kapalı olmasında dahi gerçekleşmektedir. Ayrıca parkelerde görülen kabarmalar, zeminde sürekli görülen su birikintileri ve kombilerin sürekli şekilde arıza vermesi de kalorifer tesisatlarında su kaçağının olabileceğinin habercisidir. Kalorifer peteklerinin bulunmuş olduğu alan ya da odalarda bazı zamanlarda kararma ve kötü kotular ortaya çıkmaktadır. Bu durumda tesisat kaçağının habercisi olabilir ve vakit kaybetmeden, deneyimli servis firmalarından yardım alınması gerekmektedir.

BİZE ULAŞIN FORMU

Diğer Hizmetlerimiz

75. yıl Bulvarı Ekinci Yolu Üzeri No:94/B Antakya / Hatay